last update: 2017-08-18

The Superheroes

Repeat Conquerors
Roy Bruns
Patrick Günther
Claudia Engelstädter
Thomas Rösch
Mike Anton
Konstantin Niese
Marco Schuster
Thomas Wiese
Thomas Jacobi
Olaf Kluge
Philipp Wolf
Sascha Hesse
Michael Purwin
Jörg Hommel
René Lang
Roy Fischer
Thomas Kämpfe
Katrin Reichelt
Steven Boier
Marco Fleischer
Norman Schreiter
Michael Voigt
Frank Woyke
Andreas Möhring
Andreas Raupach
Katja Weiß
André Wischnewski
Ronny Wischofsky
Thomas Mühlhäuser
Andy Offenderlein
Marko Thomas
Sebastian Hilbert
Ronny Kegler
David Klapper
Ladislav Rašek
Stanley Reißig
Christian Süß
Thomas Taut
Markus Geitner
Thomas Glöckner
Heiko Zimmermann
Gunnar Fischer
Ulf Meyer
Matthias Purwin
Daniel Schmerbach
Swen Arnold
Ulf Büschel
Ingolf Adner
Toni Herold
Frank Klewe
Torsten Loose
Bernd Weidlich
Jens Kehrer
Steffen Zeuner
Thomas Christ
Hans-Jörg Gose
Frieder Jäckel
Andreas Kellner
Sven Köhler
Michael Loebert
Karsten Markert
Eric Meyer
Olaf Neubert
Franz Sprung
Ralf Bergelt
Matthias Brose
Thomas Burtscher
Andre Dickert
Ronny Fischer
Steffen Großer
Marco Hauffe
Tom Hennig
Stephan Hensel
Daniel Kegler
Michael Kiszka
Philipp Thomä
Mike Ulbrich
Jan Ziller
Kevin Büschel
Mathias Emmel
Lars Englert
Kai Friedrich
Silvio Kempe
Marcel Raschig
Ronny Rehwald
Stephan Rusdorf
Milan Ulrich
Berndt Bachmann
Andy Kohlsdorf
Sören Baumann
Holger Frenzel
Lars Hunger
Mark Huster
Bernd Jacob
Dominik Senk
Jens Flemming
Robert Krebs
Enrico Lehmann
Dominik Schott
Thomas Ahrens
Lars Anders
Toni Ebersbach
Hannes Günther
Gerd Kaden
Sebastian Lange
Martin Leder
Maurice Mendrala
Nico Merkel
Nico Morgan
Frank Morgenstern
Petr Musil
Thomas Nöbel
Ronald Oehme
Andreas Ruprecht
Martin Schreiber
Jörg Uhlig
Steffen Uhlig
Lars Uhlstein
Ronny Weiß
Daniel Achtelstädter
André Auerswald
Uwe Aurich
Daniel Bergert
Norman Bonitz
Kay Bonitz
Nico Fiedler
Volker Gläser
Andreas Gottwald
Markus Günther
Ruben Günther
Franz Held
Marco Henniger
Marco Hoppe
Björn Knewitz
Ingolf Morgenstern
Martin Müller
Dirk Nowack
Lars Seifert
Mario Siegel
David Tatzelt
Jens Teuscher
Peter Troschütz
Oliver Uhlig
Sandra Augustin
Tobias Berndt
Erik Bräuer
Detlef Ebelt
Hans-Jürgen Einenkel
Thomas Frost
Roland Graumann
Tom Häckel
Jens Herzner
Ralf Jünger
Jens Kaden
Danilo Klaus
Tobias Lewik
Steffen Löscher
Conny Meyer
Stefan Reinl
Heiko Riedel
Thomas Schabel
Andre Seifert
Mario Weise
Ron Albrecht
Vladimír Gašparík
Mario Gelzer
Ralf Herder
Matthias Kuntz
Thomas Pfaff
Randolf Pirtkien
Oliver-Jens Schiller
René Schuster
Axel Seltmann
Peter Zeitler
Marius Boderke
Andreas Göbel
Uwe Heidenreich
Michael Hilprecht
Marcel Lohr
Thomas Meier
Jens Meinel
Andreas Otter
Jacqueline Roßkopp
Norman Sgumin
Stephan Vyhnalek
Hannes Degenkolb
Nico Freund
Tim Häder
Rick Herrmann
Jens Kaiser
Olaf Lorenz
Etienne van Koningsveld
Iris van Koningsveld-Jansen
Stefan Weißflog
Martin Bolay
Dirk Braken
Christoph von Schellersheim
René Blodau
Alexander Gläser
René Goldbach
Felix Grimm
Andreas Haufe
Pierre Kohlstrung
Tom Goldbach
Sören Piehler
Thomas Schildbach
Matthias Bär
Lucas Barthold
Rolf Bergmann
Daniel Böhm
Torsten Brunheim
Marco Dietzsch
Denny Dressler
Raik Ebert
Felix Ender
František Eret
Robin Escher
Petr Fábera
Marek Fencl
Matthias Fischer
Aleš Gartner
Nico Grund
Christof Hartig
Ralph Hecht
Torsten Hiekmann
Jörg Hübler
Norman Jaslan
Vít Jerábek
Alexander Jochim
Frank John
Heiko Junge
Steffen Kampf
Michael Kämpf
Falko Ketter
Heiko Knesebeck
Frank Köhler
Otmar Kragl
Pavel Kuntoš
Uwe Lang
Maximilian Langhans
André Lasch
Jörg Leupold
Martin Lindt
Fabian Löbnitz
Jan Maran
Janko Meier
Michael Miether
Arno Mischinger
Matthias Müller
Ronny Müller
Nancy Orgis
Alexander Ott
Christoph Piatkowiak
Michael Putscher
Matthias Saalbreiter
Tom Scheibner
Ronald Schieck
Robert Schmaal
Karsten Schmidt
Ronny Schmidt
Bertram Schmitt
Henry Schneider
Andy Scholz
Toralf Schramm
Hardy Schreiber
Marc Schubert
Heiko Schulz
Matthias Sommer
Jens Teeg
René Teitge
Sven Thiele
Stephan Thomas
Michael Timm
André Trommler
Karel Vlk
Silvio Vogel
Simon Weinert
Sören Weiser
Matthias Werner
Philipp Werner
Christoph Wilcke
Kai Winkler
Tino Wohlgemuth
Jaroslav Zámecník
Oliver Zevenhek
Reinhold Angerer
Jens Baldung
Tobias Banczyk
Maik Barthel
Ralf Baumgärtel
Marcel Bernhardt
Frank Blischke
Andreas Bochmann
Annette Eberlein
Christian Eberlein
Sven Fischer
Axel Frauendienst
Noémi Füstös
Mathias Gaag
Pavel Gabriel
Thomas Grüttner
Jens Häckel
Stefan Hanußek
Christian Helmert
Matthias Hoffmann
Kay Hoffmann
Jan Horwath
Alexander Hulinsky
Rick Illing
Dirk Jäger
Matthias Kähler
Manuel Kirste
André Köhler
Marco König
Jens Kunath
Mirko Lange
Michal Lapihuska
Christian Lattner
Katrin Lauszus-Schütte
Mandy Lein
Ulrich Lenk
Arne Leonhardi
Ronny Markert
Gerald Martin
Tilo Mehlhorn
Mathias Melzer
Olaf Meyer
Cynthia Michel
Martin Münzner
Thomas Neumann
Tilo Oeser
Martin Otto
Dan Pahnke
Erik Päßler
Andreas Peter
Markus Pilz
Enrico Rauch
Daniel Reder
Sebastian Reinhold
Giuseppina Reinl
Paul Reuter
Joachim Reuter
Mike Rottluff
Ingo Schneider
Heike Schneider
Thomas Schöniger
Marcus Schreiber
Michael Schubert
Danny Schulze
Falk Schuster
Sebastian Taube
Markus Unger
Dominic Voland
Michel Weißbach
Michael Wendler
Tobias Wenzel
Stefan Wolf
Veit Ziegner
Kai Deckenbach
Ronny Glaser
Stefan Glaubrecht
Paul Hoffmann
Jens Körber
Frank Adam
Josef Bednář
Thomas Blankenburg
Olaf Bleul
Jens Dessau
Marcel Dölling
Rico Ebert
Torsten Eisenschmidt
Ute Fischer
Sebastian Gaudlitz
Andreas Graf
Bernd Grauert
Martin Gründler
Andre Henk
Katrin Jung
Mirko Kaufmann
Jens Kern
Sven Kießling
Hendrik Kinder
Matthias Klärner
Carsten Klose
Thomas Köhler
Pascal Korb
Steffen Kramer
Tilo Kuhne
Tobias Kunstmann
Manuela Kunz
André Laßner
Lars Lehmann
Thomas Lenk
Patric Lenk
Eberhard Ley
Michael Liebers
Rene Martin
Hendrik Mittelsdorf
Tobias Mühler
Rainer Mühler
Steffen Müller
Maik Nowak
Jonas Panzer
Christian Pietsch
Armin Pietsch
Alexander Pohl
Sabine Rabenhold
Andreas Roether
Thomas Rudolph
Dietmar Schmidt
Stefan Schulz
Jens Schuster
Jana Schuster
Uwe Steiner
Christian Toloczyki
Lars Weber
Robert Bahnemann
Marcus Balg
Alexander Baumgärtel
Mirko Berger
Danny Birnd
Mario Böhm
Patrick Bönsel
Arne Degenkolb
Simon Degenkolb
Rico Dörfel
Patrick Elmer
Tobias Fensch
Thomas Floß
Katharina Gnewuch
André Grau
Rocky Grimmer
Benno Hahne
Sebastian Heyn
Mario Hoffmann
Helena Hrivnáková
Ralf Junghänel
Antje Kohlsdorf
Thomas Kollrepp
Jens Köppert
Max Kühhirt
Sven Küßner
Martin Ladebeck
Benedict Lamich
Paul Lein
Rene Leonhardt
Mathias Lüdike
Andreas Mittelstädt
Gabor Mucsi
Thomas Ortlepp
Marcel Petzold
Daniel Poser
André Preil
Christian Pritzkow
Markus Richter
Jochen Rodemann
Philipp Rottluff
Marcel Rudolph
Rayko Schneider
Enrico Schreiber
Anja Schulte
Robin Seidel
Andreas Stoje
Volker Strasser
René Süß
Benny Voigt
Hannah Weiß
Roland Wilcke
Ivo Zgrajek
Sandra Klunte
Detlef Bischoff
Jens Dames
Nicole Dienersberger
Robert Dienersberger
Sören Dudziak
Uwe Gehlich
Stefan Horvat
Axel Hunger
Tony Meißner
William Mende
Thomas Niemand
Mirko Penquitt
Michael Pfützenreuter
Pascal Prager
Roman Ruppelt
Michael Schlesinger
Rüdiger Seele
Matthias Suhr
Silas Adner
Johannes Alscher
Jörg Bräuer
Norbert Ehrich
Ralf Epking
Jens Fritzsche
Peter Herrling
Martin Krutzsch
Ralf Meierhans
Martin Neumann
Horst Pede
Melanie Rehn
Sabine Scheller
Holger Steinz
Katrin Thümer
Jens Traeger
Markus Unger
Stefan Benedix
Martin Fischer
Ralf Georgi
Katinka Gerth-Hahne
Falk Hähnel
Heiko Lau
Dirk Müller
Daniel Pietsch
Sebastian Pleinert
Gordon Prell
Tim Probsthain
Robert Bräuer
Norbert Hartmann
Birte Schmitz
Jens Reifenstein
Justin Albert
Jörg An der Lan
Bert Arnold
Thomas Aurich
Mathias Bartsch
Thomas Bauer
Thorsten Behrens
Marcus Benedix
Milan Bĕr
Sebastian Binder
Michael Bischof
Matthias Blechschmidt
Michael Blei
Robert Blumenstein
René Böhm
Marco Bohne
André Bräuer
Carsten Brückner
Thomas Creutziger
Roderik Daul
Frank Denß
Enrico Dicty
Christian Dittrich
Bastian Dobrowald
Ralph Dölitzsch
Jens Dürrschmidt
Andreas Eichhorn
Toni Escher
Michael Feind
Florian Fischer
Thomas Fischer
Bernd Flechsig
Sebastian Fleischer
Jürgen Forberger
Kevin Förster
Kay Freisleben
Paul Fremer
Robert Fritzsche
Sven Göbel
Steffi Göttig
Jan Grament
Patrick Gredler
Stefan Grems
Günter Grille
Steffen Hamann
Sebastian Hanelt
Falk Hanschmann
Philipp Heinrich
Tino Hermann
Jörg Hinze
Karsten Hirrle
Frank Hofmann
Nils Hofmann
Ivo Hojka
Thomas Holub
Thomas Hummel
Otakar Hurka
Bert Jäger
Emanuel Junge
René Junge
Daniel Kandler
Felix Karnatz
Frank Kawelke
Martin Klima
Marcel Klink
Erik Knauf
Danny Kober
Michael Köhler
Maik Kolan
Ronny Kopp
Jan Kotschik
Andreas Krauß
Susan Kunz
Sven Landrock
Sebastian Lang
Jens Langer
Manuel Lechner
Thomas Lein
Dominic Lenk
Lars Löffler
Maik Lorenz
Torsten Lorenz
Mario Ludwig
Jens Lützendorf
Sebastian Magasch
Andreas Maiwald
Gordon Mann
Andreas Mansfeld
Tomáš Matejka
Markus Matthes
Sven Mehner
Torsten Melchior
Thomas Melzer
Fabian Meyer
Bernd Militzer
Rico Möckel
Philipp Möckel
Marco Morgenstern
Sven Mößmer
Carsten Mothes
Sebastian Mross
Lars Nagel
Sandro Nestmann
Jörg Neubert
Jörg Nicolai
Matthias Nolte
Eva Ostrušková
Stefan Otte
Willi Paufler
Steffen Pelz
Arvid Penker
Klaus Pieper
Martin Pinkert
Roland Pirkenseer
Klaus Plattner
Daniel Platzer
Jessica Poller
Torsten Prenzlow
Jiří Puš
Michael Quittenbaum
Ingo Randtke
Kirsten Riedel
Lars Ritter
Robby Rock
Andreas Roick
Jens Rüdiger
Georg Sänger
Christian Saunus
Ingo Schildan
Robert Schlichthaar
Holger Schmaal
Thomas Schmalfeld
Andreas Schmidt
Thomas Schnee
Sven Schönherr
Christian Schöpf
André Schubert
Rigo Schultz
Ronny Schürlein
Holger Schwabe
Enrico Seidel
David Seidel
Oliver Seltmann
Sebastian Siegert
Marek Šíp
Stefan Steudel
Ronny Streubig
Sven Struck
Jens Stupning
Edward Szvaucner
Christian Teichmann
Thomas Thiel
Frank Thiel
Falk Thomas
Jörg Tietze
Carsten Tiffert
Stefan Tischer
Thomas Tost
Mario Uhlemann
Carlo Valoroso
Giovanni Vecchio
Jörg Vincenz
Jan Vrhel
Roland Wank
Felix Weber
Dirk Wehner
Konrad Weiß
Erik Wenzel
René Werner
Christian Wernicke
Tilo Winkler
Tino Winterrot
Ronny Wischowsky
Martin Wissen
Robert Wolf
André Wolf
Christiane Wolf
Daniel Wugk
Jörg Wünsche
Falko Zeeh
Dirk Zeymer
Ullrich Zorn
Markus Zosel
Mario Zscheked
Alexander Adam
Siegfried Adam
Sven Albert
Alexander Arnold
Markus Aulbach
Christian Baer
André Barthel
Steve Bassing
Jürgen Bassing
Rene Bassing
Alexander Bau
Michael Beckert
Henry Behrends
Jens Berger
Sarah Bernhardt
Karl Bienmüller
Thomas Bittl
Sylvia Blase
Christian Bochmann
Olrik Börnicke
Ralf Bortne
Bernd Boruttau
Markus Brunner
Nils Burkhardt
Frank Burkhardt
Maxim Cervinka
Carsten Colbe
Albrecht Dietze
Thomas Dietze
Frank Donath
Marc Drechsel
Friedmar Dresig
Andreas Dube
Lars-Eric Ebert
Thomas Eleser
Volkmar Engelstädter
Rene Escher
Patrick Falk
Franz Fehrmann
Patrick Fiebich
Daniel Findeklee
René Fischer
Ulf Forner
Marcel Förster
Arne Frank
Michael Franke
Ricky Friedrich
Lars Friese
Nick Fritzsch
Jens Fritzsch
Markus Fröhlich
Robin Fröhner
Daniel Fülle
Ronald Gasch
Markus Gebauer
Christian Geßner
André Glöckner
Mandy Goldhahn
Enrico Goldhahn
Holger Gonschorek
Olaf Götsch
Daniel Götze
Andreas Gräbner
Marian Graßmann
Sören Grimmer
Lars Gröer
Veit Groschopp
Markus Groschopp
Marcus Grummt
Tino Gudelius
Thomas Gundermann
Uwe Günther
Christiane Günther
Patrick Guntriner
Thomas Haak
Frank Hahn
Olaf Hähnel
Tino Hamann
Sebastian Hänel
Sören Hanf
Maik Hanke
Thomas Hartmann
Marcel Häßelbarth
Marco Hässler
Alexander Häusler
Lars Heerdegen
Roger Helling
Kai Hennig
Mario Hentschel
Axel Herbrich
Michael Heß
Herbert Hill
Kevin Hirschfeld
Marc Hoffmann
Ingmar Hoffmann
Martin Hoffmann
Jens Hoffmann
Steven Hoffmann
Daniel Hofmann
Anton Hofmann
Kai Hofmann
Kevin Holzmüller
Stephan Hummitzsch
Andreas Hütter
Ronny Jakobi
Martin Jannasch
Lars Jäschke
Manfred Jendryan
Steffen Johle
Raphael Jonuscheit
Markus Junghänel
Torsten Junghans
Lars Kaden
Martin Kaiser
Markus Kaiser
Christian Kaiser
Marco Kautz
Franz Kleemann
Frank Kleinert
Marcel Klug
Henry Kluge
Michael Knoof
Claudia König
Michael König
Kristian Korb
Enrico Kral
Stephan Kreher
Jürgen Kreßner
René Krezschmar
Tomáš Kříž
Marcus Kröning
Marcel Kühne
Tina Kutschki
Maik Landsmann
Torsten Lange
Marcel Lautner
Paul Lechner
Olaf Lehmann
Mario Lehnert
Alexander Leistner
Erik Lesser
Marcus Liebchen
Tommy Liebing
Michael Liebscher
Stephan Linke
Gert Löbig
Jeremy Looke
Marcel Löscher
Philipp Löwe
Ricky Luschnat
Robin Lutter
Friedrich Lux
Matthias Lux
Oliver Luxenhofer
Alexander Macha
Florian Mai
Kai Malzahn
Maren Marinow
Robert Martin
Matthias Mau
Ronny Mauersberger
Karsten Maul
Kenny Mehnert
Frank Meier
Norbert Meister
Andreas Merten
Rico Messig
Carsten Metzner
Denny Michel
Frank Milde
Andreas Mincho
Thomas Morgenstern
Matthias Moser
André Moßler
Joachim Müller
Ramona Müller
Thomas Müller
Nico Müller
Thomas Nemuth
Mathias Nestroy
Frank Neubert
Michael Neumann
Matthias Nobis
R% O%
Florian Oeser
Jens Otto
Daniel Pacht
Torsten Pätz
Stefan Paul
Jörg Pausch
Michael Peters
Udo Plöger
Joachim Pöschmann
Hannes Propp
Tino Puggel
Jens Pürzel
Steve Rau
Tobias Reich
Hans Renner
Sven Reucker
Philipp Richter
Klaus Richter
Hellmuth Rieben
Robert Rudolph
Jakub Rulc
Steffen Sachse
Ronny Sachse
Frank Schaarschmidt
Manfred Scheibl
Ronny Scheller
Frank Scheming
Andy Scherfig
Uwe Schettler
Sebastian Schettler
Raik Schewe
Thoralf Schiefer
Falk Schieferbein
Heike Schlichthaar
Stefan Schmeisser
Sven Schmidt
Maik Schmidt
Oliver Schmidt
Samuel Schmidt
Christian Scholz
Tobias Schönherr
Ben Schönrock
Rayko Schönyan
Karsten Schöre
Jens Schreiber
Benjamin Schreiter
Denis Schroth
Volker Schubert
Philipp Schubert
Danny Schug
Peter Schulte
Torsten Schumann
Kai Schürhuber
Stefan Seele
Michael Sehrer
Daniel Seidel
Gunter Seifert
Thomas Siegel
Daniel Siegel
Bernard Solitair
Steffen Sommer
Christian Sperling
Matthias Spitzka
Paul Starke
Hagen Staude
Sebastian Staudy
Gerd Stöhr
Jens Stör
Norbert Strobel
Michael Strobel
Patrick Szczech
Florian Taubert
Lars Täubert
Frank Thate
Andreas Thoma
Alexander Thoß
Maik Thumser
Uwe Tlapak
René Tschersich
Florian Uhlmann
Timo Ullmann
Steffen Unger
Willem van Beuningen
Jens Vogel
Manuel Vogel
Eric Vogel
André Völker
Alfons Wagener
Erik Wagner
Falk Wagner
Kai Walther
Marcus Weber
Kenneth Weber
Tino Websky
Nadine Weigel
Lars Weißflog
Uwe Werner
Ronny Werner
Torsten Wieduwilt
Rolf Wieland
Uwe Wolf
Heike Wolf
Sven Wunderlich
Jan Zechel
Radek Zimmerhakl
Josef Zimmermann
Milan Zmítko
René Zöllner
Martin Diesel
Markus Grossmann
Mario Günther
Steffen Helbig
Markus Kleeschulte
Rocco Klemm
Michael Koci
Steffen Koci
Esther Pirtkien
Carsten Pohl
Konstantin Root
Philipp Schröder
Rainer Stiehler
Michiel van Koningsveld
Steffen Wagner
Michael Weißer
Thomas Weitz
Markus Zuber
Luke Oomen
Sven Adamietz
Tom Ahner
Jan Albrecht
Björn Altmann
Clemens Augustat
Karsten Bauer
Roberto Bauer
Mike Beierl
Georg Beierlein
Michael Bieber
Cornelius Blume
Thomas Bock
Martin Böhm
Andreas Bräuer
Carsten Brauer
Benjamin Bräuer
John-Henry Brock
Torsten Brutscher
Flink Buddel
Dirk Bukovsky
Sebastian Büschel
Armin Claußner
Ulf Collasch
Steffen Damm
Mario Dammköhler
Steve Dohle
David Dorok
Marco Dressler
Olaf Drillisch-Saathoff
Andreas Egert
Burkhard Elert
Ronny Enderlein
Martin Fehre
Gunter Fiedler
Harry Fischer
Christian Fischer
Axel Fischer
Frank Fischer
André Fischer
Ronny Fischer
Matthias Förther
Uwe Franz
Richard Freytag
Jens Friedrich
Marc Fritzsche
Torsten Fröhbrodt
Christoph Gahlert
Benjamin Gehlert
Olaf Geigerhilk
Jürgen Gerick
Melissa Geske
Mandy Geske
Maxime Glöckner
Thomas Gottschalk
Michael Graßhoff
Matthias Grasse
Marwin Grauert
Jörg Groß
Sabine Groß
Danilo Großer
Kai Günther
Marcus Haberland
Jens Hahn
Ruben Hänel
Uwe Hänsel
Ronny Häntzschel
Steffen Hausotte
Jens Heim
Andreas Herms
Björn Hochwald
Andreas Horbas
Olaf Hunger
Frank Illing
Florian Illing
Robert Jacob
Frank Johanns
Robert Jung
Diana Jung
Michael Jüttner
Mario Kalb
Martin Kamer
Aron Kankel
Patrick-Philipp Kasten
Robin Kaufmann
Bobby Keller
Kerstin Kempter
Dirk Kerksen
Daniel Kirchenberg
Harald Kluss
Sven Knobloch
Thilo Koch
Gerald Kolbe
Markus Koppe
André Kranz
Karsten Kreher
Stefan Kroll
Thommy Kühn
Bernd Kühnel
Julien Lang
Enrico Lang
Jörg Leistner
Jörg Leitz
Martin Leskour
Christian Leyrer
Markus Lingenauer
Yannick Linneweh
Kai-Uwe Lorenz
Stefan Lorenz
Philipp Lüdicke
Andreas Malzahn
Sascha Mann
Pavel Michna
Michala Michnová
Katja Mühl
Frank Müller
Robert Müller
Carsten Mund
Stefan Mussler
Martin Naguschewski
Hans-Jürgen Neufang
Klaus Neufeld
Andreas Neuke
Michael Neupert
Gerrt Neven
André Oswald
Maximillian Pachtmann
Juliane Pella
Stefan Peschke
Michael Peters
Marc Philipp
York Pleißner
Annett Pohl
Steffen Polke
Carsten Pönisch
Pavel Procházka
Jörg Reinheckel
Daniel Renner
Mathias Richter
Thomas Richter
Erik Röder
Ines Rösch
Thomas Rosenbaum
André Rosenkranz
Jan Salomon
Matthias Sander
Uwe Schelter
Michael Scherwinski
Kevin Schiergott
Saskia Schippers
Steffen Schlömer
Uwe Schmeier
Andy Schmidt
Ronny Scholz
Jan Schubert
Jeremy Schulz
Robby Schulz
Kerstin Schulze
Peter Schumann
Harald Schumann
Christian Schwarz
Silke Seckel
Patrick Seyfarth
Thomas Seyffarth
Frank Siebert
Ralph Simmler
Zdenek Slaďek
Sebastian Spech
Herbert Spiller
Christian Splinter
Roland Stauder
Torsten Stein
Nico Steiner
Markus Stier
Sven Sutter
Markus Suttner
Katrin Taubert
Frank Teichert
Frank Tetzlaf
Alexander Timmel
Udo Tröger
Šárka Tumová
Christian Uhlich
Kathleen Uhlig
Stephan Vatiché
Axel Vierig
Michael Vogelsang
Antje Voigt
Carsten Walczak
Uwe-Jens Walczak
Marcel Walter
Ingo Walther
Claus Warnkross
August Warnkross
Samuel Weber
Torsten Weber
Silvio Wedel
Jürgen Wiesmüller
Thomas Wietecki
Uwe Wild
Lutz Wilhelms
Lutz Willno
Tobias Winkler
Mirko Wünsch
Heiko Wünsche
Falk Zobel
Manuela Apelt
Rene´ Apitzsch
Enrico Arndt
Hannes Arndt
Jenny Arnold
Falk Arnold
Christoph Ba
Holger Bauer
Andrees Beelte
Ralf Beringer
Sebastian Bernsdorf
Sven Beyer
Tino Blume
Florian Bolay
Sebastian Born
Christina Braken
Johan Bräuer
Friedemann Braune
Benjamin Brenner
Marco Budig
Ralf Bundschuh
Wolfgang Burgermeister
Alexander Bürrakling
Jana Cwienzek
Alexander Cwienzek
Markus Demmler
Niki Distler
Jens Dittrich
Jochen Doge
Stephan Dunke
Andreas Ebeling
Matthias Ebermann
Karsten Eckart
Stefan Etzold
Gunnar Flau
René Fleischmann
Sven Förster
Martin Frerichs
Peer Fricke
Christian Fritzsche
René Fröhlich
Jürgen Fröhlich
Ingmar Fuchs
Harald Gärtner
Anne Gebhardt
Liane Genau
Anika Geyer
Gerd Gombert
Daniela Göthel
Thomas Graichen
Rudolf Gridl
Lothar Grimmer
Marcus Groll
André Günther
Tim Günzel
Roberto Haase
Mike Habermeier
Rico Hahne
Michael Hamann
Mick Hammer
Christoph Hänig
Michael Hantschick
Marcel Hein
Guido Hinneburg
Markus Hirsch
Sebastian Hohenstein
Frank Hommel
Frank Hübler
Doreen Jampe
Robert Janik
Kristian Kalweit
Heiko Kandler
Christoph Kaschta
Christian Kaufmann
Andreas Kluge
Rüdiger Knispel
Christian Knopf
Christian Koch
Markus Köhler
Nina Kollrepp
Falk Konopisky
Bernd Krämer
Andreas Krauß
Andreas Krause
Lydia Kühne
Florian Kunze
Michael Kurze
Andrea Kwirandt
Angela Langer
Chris Lehmann
Michael Lerch
Michael Lersow
Fabian Linde
Kathleen Lorenz
Jörg Lorenz
Thomas Ludwig
Johannes Marloth
Ronny Mattulat
Rico Meier
Max Meinhold
Thorsten Meinl
Jörg Melcher
Ralph Meyer
Uwe Meyer
Paul Miederer
Matthias Mieth
Christoph Monden
Robert Müller
Cliff Müller
Uwe Müller
Thomas Müller
Sebastian Mund
Jürgen Neitsch
Andreas Neubert
Robert Neumann
Maik Neumann
Steffen Nowicki
Manuel Ohrmann
Martin Opitz
Tobias Pfab
Peter Poller
Ilja Poser
Sven Radochla
Stephan Rangnitt
Leonhard Ranke
Peter Redlich
Sven Rentsch
Julia Richter
Enrico Rohr
Christian Rost
Stefan Sanftleben
Dirk Schäfer
Daniel Schalling
Micha Scheu
Marita Schildbach
Rüdiger Schmitz
Stefan Schramm
Christian Schreiter
Mathias Schubert
Rene Schubert
Alexander Schulz
Jens Schulze
Alexander Schurigt
Karlheinz Sekul
Roland Stache
Tobias Stache
Thorsten Stenzel
Andy Stoll
Marc-René Stöxen
Markus Tagscherer
Nenad Tomasinjak
René Trauelsen
Hendrik Uhlmann
Andreas Voggenreiter
René Voigt
Maik Walke
Heiko Weber
Stefan Weiner
Rico Weißbach
Maik Weißenborn
Marcel Wienhold
Frank Wilzek
Sandy Wilzek
Daniel Wünsche
Peter Wuttke
Sebastian Zimmer
Joachim Baumgart
Nicole Camus
Linn Camus
Sven Carstens
Lorenzo Fantashco
Christian Fuchs
Sebastian Fuchs
Stefan Gatz
Sven Gatz
Manfred Gaubisch
Thomas Giebel
Andy Gottschalk
Christoph Heidecke
Daniel Hildebrand
Michael Hofmann
Herbert Hülder
Oliver Hußmann
Thomas Irmscher
Stefan Klug
Sascha Klug
Thomas Köhler
Alexandra Korell
Uwe Körner
Beate Kyriazis
Jorges Kyriazis
Peggy Laux
Gloria Lesuis
Jens Lichtenberger
Jens Lorenz
Maik Müller
Sven Schade
Margit Schweitzer
Rudi Schwind
Bastian Steinebach
Frank Stietenroth
Martin Stoffregen
Carsten Uhlmann
Jürgen Wallenta
Klaus Weber
Ronny Weber
Andreas Weiser
Frank Winkler
Mike Winter
Zeno Winter
Enrico Wodrich
Kerstin Zeitler

The Stoneman Miriquidi Trophy Finishers 2017

Gold Silver Bronze
Daniel Guelzow Marcel Raschig Claudia Vogel
Thomas Lein ** Frank Teichert Katja Weiß
Andre Möwe Jens Traeger Dirk Büter
Miroslav Nekvapil Alice Philipp
Team: 12
Katrin Bauer
Daniel Walter Marcel Stautmeister
Team: 12
Christian Rost
Sven Anders Thomas Enderle
Team: Rosameth
Bozena Volmer
Roger Helling Melanie Enderle
Team: Rosameth
Jörg Brottha
Team: Blechsemmel
Benjamin Schaarschmidt
Team: Betreute Radfahrer
Sabine Fuelle
Team: Rosameth
Heiko Haubner
Team: Blechsemmel
Falko Ketter **
Team: Werxxxgelumpe
Rolf Fuelle
Team: Rosameth
Bernd Klaus
Team: Blechsemmel
Daniel Böhm
Team: WerxxxTeam
Ulrich Bohle Tim Pöttrich
Team: Blechsemmel
Nico Merkel **
Team: WerxxxTeam
Michael Heß Sten Uhlig
Team: Blechsemmel
Mike Anton **** Edgar Klöping Werner Dischner
Thomas Eleser Jan Plate Martina Konzept
Roy Fischer ** Stefan Reinbold Andreas Konzept
Jan Grament ** Thoralf Schiefer Bernd Lutz
Ulrich Lenk Rainer Schreiber Michael Petz
Thomas Neumann Markus Schwackenhofer Forster Reinhard
Stefan Sprengler Andre Schwarting Christoph Schlech
Frank Thate Michael Weber Kai Schlech
Lars Uhlstein *** Barbara Putz Jürgen Schlittenbauer
Jens Berger Ewald Putz Wolfgang Süss
Tobias Berndt ** Dietmar Schmidt Stefan Weber
Olrik Börnicke Peter Schmidt Markus Wernger
Martin Diesel Rainer Augstein Falk Amthor
Team: Louisenmandl
Raik Ebert Alexander Becke Florian Fröhlich
Team: Louisenmandl
Robert Fritzsche Sebastian Becke Babsi Gahr
Team: Louisenmandl
Andreas Gerber Marcus Bojack Alexander Gahr
Team: Louisenmandl
Stefan Glaubrecht Jana Cwienzek Beate Martin
Team: Louisenmandl
Christian Göttlich Alexander Cwienzek Willi Schneider
Team: Louisenmandl
Daniel Hofmann Lukas Cwienzek Bernd Britsch
Team: Nestle
Anton Hofmann Jens Dessau Hannes Eberenz
Team: Nestle
Matthias Höhn Ronny Enderlein Christoph Nestle
Team: Nestle
Uwe Holl Rene Escher Martin Nestle
Team: Nestle
Bernd Jacob Stefan Etzold Hartwig Schwittay
Team: Nestle
Daniel Jahr André Fischer Alexander Flohrer
Alexander Jochim Herbert Fischer Sebastian Löbner
Markus Kleeschulte Ronny Häntzschel Hans-Peter Mann
Dominik Koch Etienne Herrmann Robert Müller
Marco König Björn Hochwald Felix Nebe
Tomáš Kříž Olaf Hunger Susann Schönlebe
Nora Kusterer Jürgen Kiepke Uwe Seifert
Wolfgang Meischner André Kranz Lars lakenmann
Team: KesselBiker
Sven Mößmer Matthias Landrock Michael Sprengler
Team: KesselBiker
Jonas Panzer René Lang Thilo Deß
Team: FF Rückersdorf
Willi Paufler Björn Lang Herbert Griessmeier
Team: FF Rückersdorf
Enrico Rauch Susann Lein Heiko Kampf
Team: FF Rückersdorf
Christian Saunus Joerg Leistner Bastian Kohlitz
Team: FF Rückersdorf
Maurice Schwamberger Paul Mäde Erich Lindner
Team: FF Rückersdorf
Andre Seifert Matthias Mau Jürgen Luber
Team: FF Rückersdorf
Stefan Tischer Pierre Mende Matthias Müller
Team: FF Rückersdorf
Oldrich Vastc Katja Mühl Frank Richartz
Team: FF Rückersdorf
Tilo Winkler ** Paula Mühl Reinhard Schneider
Team: FF Rückersdorf
André Preil
Team: Inselsbergstürmer
Marvin Mühlmann Alex Scholl
Team: FF Rückersdorf
Falk Schieferbein
Team: L-O-Velos1
Nils Nuckelt Thomas Vogel
Team: FF Rückersdorf
Armin Zankl
Team: Veloteam-Landshut
Jörg Paufler Thomas Vogel
Team: FF Rückersdorf
Karel Pavlíček Sabine Rabenhold Sindy Zimmermann
Pavel Rochel Roger Rabenhold Holger Bauer
Frank John André Reichel Matthias Ebermann
Tina Albus Hans Renner Marcus Richter
Mario Hentschel Roman Ruppelt Sabine Urban
Markus Liebold Ronny Sachse Christian Urban
Michél Schulz Ronald Schneider Ulrike Wolff
Markus Stump Ronny Scholz Tony Gutjahr
Radek Zimmerhakl Felix Schruttke Štěpán Janovský
Mothes Kersten Kerstin Schulze Marcel Maier
Daniel Vaas Uwe Schulze Katrin Adler
Martin Suaerbrey
Team: Go For Soleotine
Udo Stein Markus Adler
Jens Dessau Kai-Uwe Zimmer Ralf Scheithauer
Christian Pelzig Marcel Petzold
Team: Abhang Bikewar
Marco Teichmann
Ronny Sachse Cornelia Menger
Team: Bikelandmädels
Rolf Wulf
Jens Reifenstein Cornelia Henke-Kerkhoff
Team: Bikelandmädels / 2-RAD Henke
Christian Kies
Sandra Augustin Stephanie Hermann
Team: Collos Radsport-Z-Team
Steve Krause
Markus Aulbach Ina Kirchner
Team: Collos Radsport-Z-Team
Michael Wittig
Robert Bahnemann Peter Böhm
Team: Die Hopfenradler
Emanuel Dupke
Mike becker Andreas Buchmann
Team: Die Hopfenradler
Florian Ferstl
Marius Boderke Jörg Peschke
Team: Die Hopfenradler
Ralf Hüpping
Jens Dassler Rico Dörfel
Team: FSV 90 Klingenthal
Jens Jursitzka
Marco Dietzsch Ingmar Fuchs
Team: FSV 90 Klingenthal
Jörg Lorenz
Tilo Dorowski Rico Weißbach
Team: FSV 90 Klingenthal
Susanne Lorenz
Uwe Drees Roy Flemming
Team: HENKA Race Team
Thomas Luckmann
Marc Drees Steve Höll
Team: HENKA Race Team
Nicole Ludwig
Tino Drewlo Rocco Mükisch
Team: HENKA Race Team
Sandra Nöbel
Falk Effenberger Jenny Steudtner
Team: HENKA Race Team
Thomas Pester
Tobias Fensch Frank Frenzel
Team: RSV Erzgebirge
Tim Felgenhauer
Daniel Frank Sören Grimmer
Team: RSV Erzgebirge
Gerhard Wolf
Team: plus60+
Tim Häder Maximilian Sauerbaum
Team: SC Carlsfeld
Alexander Baumgärtel
Steffen Helbig Mirko Sauerbaum
Team: SC Carlsfeld
Janis Lehner
Team: Persis Junior Team- Bike Sport Nattheim e.V.
Thomas Jacobi ***** Mike Seidel
Team: Vogtland-Bike
Christian Kaufmann
Team: Sandra
Hendrik Kinder Stefan Brinkmann Arne Friege
Matthias Klärner Torsten Führing Marleen Mailänder
Oliver Köhler Dirk Groneck Klaus Mailänder
Max Kühhirt Bernd Heina Hans Jost
Team: RV - Tempo
Pavel Kuntoš Udo Schauwecker Udo Brunn
Matthias Kuntz Lydia Kühne Sybille Macha
Kai Malzahn Mark Dietze Maik Plewka
Holger Malzahn Kamil Jacob-Puchalski Leonardo Moritz
Team: Team Iki & Leo
Jan Maran Christian Leyrer Janek Ulbrich
Team: Team Iki & Leo
Tomáš Matejka Uwe Leyrer Wolfgang Burgermeister
Tino Puggel Andreas Riedel Andreas Ebeling
Ronny Rehwald ** Arndt Schlitterlau Stephan Mark
Tino Richter Sebastian Seidel Frank Oberhansl
Tino Rose Sarah Fanghaehnel Caroline Schurig
Team: Bergradsport Brandis
Petr Ryska Torsten Hellwig Jörg Hommel
Team: DreiBrüderTour
Rene Syrbe Václav Kleisner Frank Hommel
Team: DreiBrüderTour
Pavel Tuśer Jakub Odvárka Uwe Hommel
Team: DreiBrüderTour
Mario Will Simone Steinecker Christian Fuchs
Team: MBC herzblut e.V.
Reiner Wunderlich Pierre Süß Sebastian Fuchs
Team: MBC herzblut e.V.
Andreas Otter
Team: Bike-Dom
Monty Till Jens Noethel
Team: MBC herzblut e.V.
Tom Dittl
Team: L.O. Velos
René Weißbach Artur Stever
Team: MBC herzblut e.V.
Torsten Prenzlow
Team: L.O. Velos
Ulrich Herrmann
Team: MTV Eibenstock e.V.
Marc-René Stöxen
Team: MBC herzblut e.V.
Kai Winkler
Team: L.O. Velos
David Springer
Team: TSV Moosbach
Andreas Weiser
Team: MBC herzblut e.V.
Frantisek Cech
Team: maxi Hojito Team
Maik Lüth Dirk Schwerdt
Team: PSV Berlin
Roger August
Team: spree-cycle 02
Tino Seltmann Rebecca Herrmann
Team: r2-bike MTN Crew
Thomas Kurth
Team: spree-cycle 02
Roland Stache Enrico Rugolis
Team: Zweiradmanufaktur
Ronny Müller
Team: Teeg-Kamine
Tobias Stache Detlef Andrzejar
Janko Neubert
Team: Teeg-Kamine
Peter Herrling Martin Bunse
Jens Teeg
Team: Teeg-Kamine
Anton Liebe Wolfgang Feyerabend
Jens Bauer Axel Vierig
Team: Team Chemnitz
Michael Klose
Holger Böhm Andreas Bley Markus Opitz
Dirk Gebser Matthias Dost Lars Reichard
Michael Kämpf ** Christian Ernst Carmen Rosemann
Ferdinand Kraller Vincent Fiedler Wolfgang Schulz
Uwe Lang Felix Grimm Martin Stoffregen
Konstantin Niese ** Mick Hammer Ernst Tempel
David Tatzelt ** Michael Hilprecht ** Enrico Wodrich
Václav Troják Robert Jung Christian Thieme
Team: allthera
Holger Kanzlitz
Team: SV 90 Jöhstadt
Diana Jung Steffen Dominick
Matthias Rettler Martin Kaiser Karin Schauer
Team: Schauer-Power
Martin Dvořák Markus Kaiser Sebastian Schauer
Team: Schauer-Power
Jan Kotschik Sven Klose Rene Herla
Tilo Reinhardt Jens Möckel Janik Kretzer
Pavel Slezák Alexander Rosin Jonas Leichsenring
André Sonnabend Susanne Schaumburg Christian Leichsenring
Frank Dost
Team: Team Steile Wand
Wernher Schaumburg Daniel Poser
Thomas Bauer ** Alexander Schneidenbach Kevin Poser
Pavel Gabriel Frank Schumann Hermann Seufert
Andreas Hennig Dirk Steffen Oliver Becker
Maren Marinow Jaroslav Vlček Aline Engelhardt
Christian Thiel Václav Vohradský Bernd Hammer
Paul Ulmer
Team: Radunion Halle
Henry Weber Dieter Hartmann
Tom Ollhoff
Team: RSV Erzgebirge
Sebastian Zeh Frank Häschke
Matthias Rauhut
Team: White Rock e.V.
Michael Hämmerlein
Team: Fast-Zweirad-Haus e.V.
Martin Klees
Eric Bley Clemens Schubert
Team: Schnitzelboys
Andreas Olbrich
Marco Fleischer Sebastian Semmann
Team: Schnitzelboys
Randolf Pirtkien
Mario Günther Juliane Gross
Team: Tom Scheibner
Esther Pirtkien
Thomas Holub Michael Baehr Thomas Spaniol
Lee Linewski Lucas Baehr Michael Tuschik
Rico Möckel Franz Josef Bell Carsten Bozek
Klaus Richter Steffen Blanke Andreas Breuer
Paul Richter René Bott Steve Grotheer
Dirk Rudnick Gerd Gombert Anita Helland
Kai Schürhuber Michael Herter Ricardo Klering
Holger Schwabe Andreas Karrasch Yngve Langsrud
Philipp Werner Peter Knoell Joerg Menge
Toni Rudolph
Team: RSV Adler Arnstadt e.V.
Enrico Lehmann ** David Menge
Marek Bröse Rudolf Lichfett Romy Rasche
Wilfried Buschke Michael Maurer Thomas Rasche
Krzysztof Debinsky Simon Soppart Laurin Rasche
Frank Donath Daniel Tjiang Oliver Rentsch
Sven Hartmann Gerhard Weber Marco Rentsch
Ralph Hecht Thorsten Weber Michael Schumann
Thorsten Hellwig Inga Zwingler Karolin Tatzel
Axel Herbrich Robert Zwingler Daniel Trumpler
Andreas Hütter Ronny Hartnick
Team: Groupetto-Deluxe
Marcel Plaisant
Team: Team Plaisant
Ralf Jünger Thomas Langhammer
Team: Groupetto-Deluxe
Carsten Eckensberger
Pikosz Kieskaw Ronny Winkler
Team: Groupetto-Deluxe
Harald Eckert
Sven Kießling Jörg Bräuer Martin Fischer
Frank Klewe Johan Bräuer Ralf Garcon
Michael Kohl Romy Tröger Stefan Hanke
Ulf Kulling Lars Barwegen Stephan Rangnitt
René Lang ** Benjamin Bräuer Marcel Richter
Tobias Lewik Jiří Hampl Thomas Rothe
Eric Meyer ** Andreas Haufe Stefan Schmidt
Arno Mischinger Wolfgang Hömer Hendrik-Jan Tjeerdsma
Rico Pfeifer Thorsten Meinl Rico Ueberschär
Michael Schankin Jürgen Neitsch Paul Westphal
Christoph Schneider Steffen Vieweg Christian Biczkowski
Team: FW1300
Tobias Schönfelder Jan Vyšín Lars Krieger
Team: FW1300
Hendrik Schopinska Nic Bretschneider Tilman Bucher
René Schreier Kevin Enke Uwe Frigger
Ronny Schürlein Matthias Gebhardt Udo Schmidt
Edward Szvaucner Peter Looß Dietmar Fülle
Alexander Thoß Peter Reichwald Markus Grünert
Thomas Wiese *** Ronny Thomas Stefan Lober
Alexander Wilkerling Peter Neumann Klaus Lober
Frank Woyke *** Danny Birnd Dirk Müller
Dirk Zeymer ** Matthias Bodack Petra Dommer
Team: DAV Sektion Ulm 1846
Lars Schickel
Team: Bauings 04
Peter Eckardt Harald Domner
Team: DAV Sektion Ulm 1846
Sebastian Noack
Team: Radsport Remse
René Fleischmann Bernd Miller
Team: DAV Sektion Ulm 1846
Andreas Kunicki
Team: RSC Plettenberg
Christian Fritzsche Alfred Ravensteiner
Team: DAV Sektion Ulm 1846
Steven Boier
Team: RSV Frankenberg
Ralf Georgi Andreas Sifft
Team: DAV Sektion Ulm 1846
Marc Hoffmann
Team: RSV Frankenberg
Heiko Gossel Martin Wagner
Team: DAV Sektion Ulm 1846
Armin Pietsch
Team: RSV Frankenberg
Maximilian Heinl Hansjörg Ebner
Team: Dienstagsbiker
Stanley Reißig
Team: RSV Frankenberg
Michael Kurze Oliver Göpfert
Team: Dienstagsbiker
Michael Voigt **
Team: RSV Frankenberg
Reiko Martin Orson Heueck
Team: Dienstagsbiker
Arne Leonhardi
Team: SC Thekenschläfer 07
Jörg Melcher Walter Linsenmaier
Team: Dienstagsbiker
Michael Blei ** Marco Müller Roland Mayer
Team: Dienstagsbiker
Thomas Frei Juliane Resch Marc Mundil
Team: Dienstagsbiker
Sören Hanf Saskia Schippers Andreas Pfander
Team: Dienstagsbiker
Vít Jerábek ** David Tatzelt Michael Proft
Team: Dienstagsbiker
Jens Langer Julia Tatzelt Armin Schmid
Team: Dienstagsbiker
Petr Prouza Alexander Timmel Juergen Schuster
Team: Dienstagsbiker
Sven Albert
Team: Fantastic Four
Hendrik Uhlmann Eberhardt Ziegler
Team: Dienstagsbiker
Christian Belgardt
Team: Fantastic Four
Matthias Habermann
Team: Hüegelflitzer LE
Armin Ziegler
Team: Dienstagsbiker
Uwe Wagner
Team: Fantastic Four
Alexander Lich
Team: Hüegelflitzer LE
Jörg Arnold
Team: G13 Gipfelstürmer
Joel Maln Frank Merzel
Team: Hüegelflitzer LE
Robert Biela
Team: G13 Gipfelstürmer
Christian Baer Ulrich Siegel
Team: Kettendreher Hainichen
Joerg Dietrich
Team: G13 Gipfelstürmer
Johannes Kaufmann Marcel Beran
Team: Sport Beran cz.
Oliver Eckermann
Team: G13 Gipfelstürmer
Michael Fries
Team: TV Rodenbach
Tomáš Beran
Team: Sport Beran cz.
Janis Kamke
Team: G13 Gipfelstürmer
Frank Hadbawnik
Team: TV Rodenbach
Melissa Geske
Team: SRAM
Alke Kamke
Team: G13 Gipfelstürmer
Gordon Schikora
Team: TV Rodenbach
Steve Schönherr
Team: SRAM
Peter Siering
Team: G13 Gipfelstürmer
Andre Dickert Marko Thomas **
Team: SuperSloMoRacing
Mario Unger
Team: G13 Gipfelstürmer
Peter Eismann Mandy Geske
Team: VLV Oberzwota
Heike Unger
Team: G13 Gipfelstürmer
Michael Köhler Andreas Eißler Tricy Unger
Team: G13 Gipfelstürmer
Christoph Piatkowiak Gregor Eißler Andreas Unger
Team: G13 Gipfelstürmer
Pierre Richter Marcus Groll Andrea Christmann-Jörß
Team: TSV Frickenhausen
Gunter Seifert Timm Knuth Thorsten Jörß
Team: TSV Frickenhausen
Matthias Sommer Mathias Schubert Stephan Karau
Team: TSV Frickenhausen
Kenny Weber Thorsten Stenzel Luisa Kuhn
Team: TSV Frickenhausen
Thomas Ahrens *** Christoph Hänig
Team: Die Hügelf.....
Kurt Kuhn
Team: TSV Frickenhausen
Rotislav Čermák Uwe Meyer
Team: Die Hügelf.....
Carola Sigl
Team: TSV Frickenhausen
Milan Čermák Sebastian Eschke
Team: Rocket Men
Manfred Wageringel
Team: TSV Frickenhausen
Uwe Deigner Matthias Weiße
Team: Rocket Men
Stefan Eich
Jiří Duba Timo Erfurt Reinhold Hasenstab
Zdeněk Dufek Christian Gehrcke Oliver Sauer
František Eret Martin Naguschewski Sven Vollhaber
Jaromír Eret Matthias Sander Frank Braunhold
Team: LIEBER ABWÄRTS
Ronny Fischer ** Frank Winter Jochen Hentschel
Team: LIEBER ABWÄRTS
Aleš Gartner Stefan Wetzel
Team: SV-Elbland
Ina Heyer
Team: LIEBER ABWÄRTS
Thomas Hönzke Jan Göhler
Team: Team SV-Elbland
Ronny Schröder
Team: LIEBER ABWÄRTS
Otakar Hurka Carsten Brauer Mario Wunder
Team: LIEBER ABWÄRTS
Robin Kaestner Noah Tröbs Frank Michael Krause
André Kalms Peter Unnerwechs Michael Schwenzer
Jens Kollhoff Jens Baaker Jochen Unger
Jiří Kotĕra Sarah Brand Matthias Kohl
Marcel Krugmann Rico Brete Udo Schneider
Jakub Mikeš Steffen Busse Beate Sieg
Jörg Neubert Sibylle Busse André Bandlow
Thomas Nöbel Christian Eberlein Uwe Pöhlmann
Steffen Pelz Andre Eberlein Detlef Pöhlmann
David Ries Iris Eleser Enrico Schreiber
Christian Rohde Michael Eleser Steffen Skroblien
David Schneider Thomas Eleser Sören Baumann
Bert Schneider Ronny Heinrich Friedemann Braune
Thomas Scholz Mandy Herold Kristian Kalweit
Gerd Stöhr Andreas Kind Daniel Kapusi
Miroslav Švec Robert Krebs Lydia Kühne
Martin Vopařil Thomas Krötzsch Björn Liebaug
Erik Wenzel Jeremy Looke Ronny Mattulat
Philipp Wolf ** Andreas Neubert Hannes Mehner
Michel Jacobs
Team: Feuerwehr Aue
Hellmuth Rieben Lars Niedermeyer
Christian Stecher
Team: LSV Waldfrieden
Ingo Rodewald Sven Rentsch
Rigo Fleischmann
Team: Skiclub Eisenarzl
Tina Roitsch Alexandra Schurig
Patrick Bönsel Christian Rost René Süß
Felix Gräßer Michael Schmidt Andrea Teubner
Stephan Koch Enrico Schober Frank Weidehaas
Thomas Muehleisen Stefan Schönfeld Nico Bachmann
Team: Leipziger Rundfahrer
Markus Schramm David Schumann Daniel Hildebrand
Team: Leipziger Rundfahrer
Oliver Seltmann ** Marco Selent Daniel Lehnert
Team: Leipziger Rundfahrer
Kai Nitzsche
Team: Radsturzfreunde
Janig Soepboen Daniel Markscheffel
Team: Leipziger Rundfahrer
Christoph Oertel
Team: Radsturzfreunde
Alex Ullmann Daniel Pietsch
Team: Leipziger Rundfahrer
Marcel Klug Eric Voigt Patrick Richter
Team: Leipziger Rundfahrer
Harald Gärtner Ines Voint Andreas Fleischer
Team: pro Alpha
Stefan Schuhbäck Uwe Weinbach Andreas Fritz
Team: pro Alpha
Axel Michalski
Team: EDEKA Langer Chemnitz
Toralf Zipfel Hilmar Schimmer
Team: pro Alpha
Thomas Hammel
Team: MuttonXpress
Diana Parsdorf
Team: Bike24
Dirk Schneider
Team: pro Alpha
Sascha Ebert
Team: RSG Hoenne Ruhr
Peter Schubert
Team: Bike24
Andreas Stoje
Team: pro Alpha
Hans-Jürgen Einenkel Alexander Meyer
Team: Ruhepuls
Mark Bröcher
Jens Herzner ** Norbert Nötzold
Team: Ruhepuls
Thorsten Diehl
Sven Köhler Melanie Anus
Team: Schönheider Skispitzen
Ronny Döring
André Köhler Danilo Luge
Team: Schönheider Skispitzen
Nancy Döring
Guenter Matyschiok Jens Riedel
Team: Schönheider Skispitzen
Daniel Gräbener
Elke Schirmaier Frank Than
Team: Schönheider Skispitzen
Kerstin Jehnichen
Christian Schmidt Andreas Unger
Team: Schönheider Skispitzen
Erik Jehnichen
Kornelius Schmidt Andreas Bahr
Team: sportslab
Stefan Linder
Phil Busch
Team: Team Gnosche
Thomas Hoppe
Team: sportslab
Sebastian Linder
Sören Baumann Enrico Zeitschel
Team: sportslab
Oliver Schmidt
Siegbert Bozol Agnes Bols Jürgen Schneider
Andreas Schulte Mathias Brandt Mario Landrock
René Süß Edgar Eberhardt Matthias Münstermann
Thomas Kollrepp
Team: HILLBILLYS & Stadtaffen
Kai Hofmann Jaroslav Tošil
Anja Schulte
Team: HILLBILLYS & Stadtaffen
Ariane Meyer Philipp Triebsch
Ronny Weiß
Team: Trailcenter Rabenberg
Jan Ruhland Hans-Adolf Buhk
Bernd Boruttau Marc Ruhland Achim Hagemeyer
Franciska Friebe Jens Schulze Steffen Hecht
Ronny Kegler Alexander Schurigt Sebastian Kreisel
Nico Müller Jens Themann Christoph Fehling
Katrin Reichelt *** Guido Verheyen Jörg Liske
Jens Sahm Marcel Wagner Carola Liske
Ronny Wischofsky ** Olaf Wenz Sven Tschersich
Lars Englert Frank Wilzek Victor Abrahams
Norman Fiedler Sandy Wilzek Johann Abrahams
Matthias Fischer Stefan Reisen
Team: Bergaufradler
Michael Borowitz
Holger Frenzel Heiko Strauß
Team: Bergaufradler
Klaus Eberlein
Marc Holzhäuser Michael Seidel
Team: Berghummel
Alexander Enns
Otmar Kragl Carsten Sievers
Team: Berghummel
Johann Friesen
Ricky Luschnat Michael Heberle Johann Ganzen
Gordon Mann Kai Pluschkat Robert Haubold
Martin Müller Victor Berger Thomas Kammlodt
Mathias Nestroy Michael Bert Heinrich Keller
Erik Päßler Michael Dumke Juri Keller
Andreas Thoma Babette Friedrich Thomas Kiel
Jörg Tietze Daniel Grell Martin Krieger
Steffen Uhlig Wolfgang Grimm Alexander Kröcker
Steffen Zeuner Dominik Hanglberger Tim Probsthain
Mario Zscheked Dirk Kerksen ** Sven Frauenheim
Maik Zscheked Uwe Kopper Sunniva Imhof
Ronny Glaser
Team: SC-Cottbus
Mario Rietzschel Gert Braus
Jens Körber
Team: SC-Cottbus
Roberto Viero Peggy Laux
Carsten Pohl
Team: SC-Cottbus
Jens Zietzschmann Victor Laux
Manuel Kirste
Team: SuperSloMoRacing
Rene Schubert Kevin Trippaers
Fabian Klix
Team: Team Wertbau TSV Hof
Gerd Schubert Peggy Gläßer
David Bozsewík Andre Winkler Wolfgang La Garde
Mario Hoffmann Claudia Bosse
Team: E-Team-7 e.V.
Thomas Reinprecht
Steven Hoffmann Maik Thumser
Team: E-Team-7 e.V.
Michael Reinprecht
Pavel Horák Reinhard Balling Freidrich Stagl
Stephan Hummitzsch Thomas Bock Herbert Szirota
Dirk Jäger Manuel Schmid Elisabeth Walter
Niclas Jäger Roland Schreiter Manfred Zechmeister
Olaf Neubert Jürgen Skrabal Jörg Burneleit
Joachim Reuter Thomas Niemand
Team: LG Fuchsberg
Josephine Dölz
Christoph Werner
Team: kuntaBunt Cycling Leipzig
Alexander Baumann Ralph Herder
Nico Ehrig Sebastian Bernsdorf Bernd Herrmann
Pavel Gabriel Jörg Bittner Paul Hoffmann
Andreas Göbel Kevin Büschel Christina Hoffmann
Egbert Michel Jochen Doge Steffen Hoffmann
Heiko Pfeifer Marcus Dunger Robert Krebs
Ingo Schildan Gunnar Flau Clemens Kühne
Felix Schildan Daniel Fülle Knut Kühne
Norman Sgumin Markus Gey Longine Maess
Christian Schmidt
Team: Team RFS
Ibrahim Gezgin Ronald Maess
Erik Bräuer Stier Graichen Gregor Meisel
Paul Hoffmann Kai Günther Stefan Meisel
Thomas Künzel Michael Hantschick Robert Nake
Matthias Purwin *** Claudia Heider Dennis Nowak
Sebastian Reinhold ** Katharina Heider Harald Pesch
Swen Arnold ** Patrick Heinemann Wolfgang Rösner
Stephan Bucher Martin Hoffmann Marcel Rudolph
Carsten Buchmann Bernd Klotz Albrecht Rüttger
Ulf Forner Mike Klußmann Frank Schröter
Holm Große Heiko Lau Stefan Schubert
Christian Haim Yannick Linneweh Matthias Schuhmann
Felix Janott Christoph Monden Thomas Stark
Antje Kohlsdorf Michael Pregler René Tautorat
Andy Kohlsdorf Christian Pritzkow Gaby Travers
Thomas Langer Andreas Reichelt Klaus Bonfig
Rico Lenz Holger Ropp Klaus Holfelder
Tilo Mehlhorn Delia Schneider Roland Köhn
Janko Meier Frank Schneider Jochen Krüger
Frank Meier Paul Schneider Armin Kuhn
Thomas Melzer Frank Siebert Detlef Müller
Andreas Mittelstädt Andreas Spitzmacher Thomas Reichert
Steffen Müller Paul Wengel Peter Saam
Jörg Nicolai Michael Froede
Team: Ostblock Latinos
Harald Theyssen
René Nielas Christoph Hartmann
Team: Ostblock Latinos
Ralf Herder
Eva Ostrušková Martin Schrumpf
Team: Ostblock Latinos
Marcel Rudolf
Mario Reuter Michael Brückner Sören Weber
Raoul Ronay Ronny Fischer Nuno da Silva Carneiro
Hubert Schaefer Steffen Schlömer Andreas Nerlich
Oliver-Jens Schiller ** Marcus Balg Franz Scharfenberg
Carolin Schilling Mathias Fruth Dennis Benfer
Heike Schlichthaar Andreas Krause Sven Gatz
Rainer Schlichthaar Tom Ahner Sebastian Göttinger
Franz Sprung ** Christian Kuntze Nico Mansfeld
Christian Stanisch Alexander Schulz Daniel Palmer
Tim Stolzenberger Joachim Schaub Bastian Steinebach
Bernd Weidlich Ann Christin Wittner Klaus Weber
Jaroslav Zámecník Stefan Fiedler Matthias Beyer
Jessica Poller
Team: Radsportteam Reichenbach
Tobias Titze Michael Binz
Jens Teuscher
Team: Radsportteam Reichenbach
Johannes Alscher Erik Bothendorf
Tobias Dorn
Team: Rocky Balboa
Eckbert Anders Martin Diesel
Falk Volker
Team: Soultrain
Peter Andres Michael Ebert
Rick Illing Sören Büchler Stefan Glaubrecht
Robby Rock ** Hans-Jürgen Einenkel Alexander Golle
Christoph Schmidt Thomas Göschel Tobias Güth
Tino Hamann Falko Grohs Stefan Lindner
Christian Hauke Sven Just Jürgen Pelka
Andreas Hennig Martin Kießling Eduard Schuler
Andreas Krauß ** Rocco Lenz Peter Treichel
Andreas Krauss Robin Liedig Uwe Ziemann
Ruben Kretzschmar Nico Müller Thomas Greulich
Team: Die Randberliner
Doreen Kretzschmar Sören Piehler Dennis Haberl
Team: Die Randberliner
Bob Lamps Dominik Schott *** Alexander Köhler
Team: Die Randberliner
Sebastian Lange Frank Tetzlaf Alexander Pole
Team: Die Randberliner
Frank Morgenstern Katrin Thümer Steffen Rudolph
Team: Die Randberliner
Jens Pürzel Thomas Wirbel Sven Schermer
Team: Die Randberliner
Stephan Schlomm Markus Bühler
Team: AH-Speed
Marco Schermer
Team: Die Randberliner
Karel Vlk Georg Lechner
Team: AH-Speed
Rainer Bangert
Pavel Havlík Jens Fritzsche
Team: Fritzsche
Tino Bause
Mirka Pavlu Frank Göschel
Team: Fritzsche
Jörg Bünhove
Dietmar Plaumann Toni Herold
Team: Fritzsche
Fabian Ebert
Marek Šíp Torsten Loose
Team: Fritzsche
Mario Gelzer
Petra Stocesova Jochen Becker
Team: MTB EHL
Andy Gottschalk
Ladislav Terla Martin Briegnitz
Team: RSC Wanderlust
Jörg Klein
Jan Güttler Monika Eggert
Team: RSC Wanderlust
Florian Kock
Christian Hentschel Frank Eggert
Team: RSC Wanderlust
Siegfried Köpfle
Torsten Kudela Thomas Lange
Team: RSV Frankenberg
Elisa Kreher
Mirko Mannigel Armin Pietsch
Team: RSV Frankenberg
Martin Ladebeck
Michael Miether Kevin Trommer
Team: RSV Frankenberg
Michael Pegert
Andy Scholz Andreas Reitz
Team: Team Intim
Marcus Raab
Bernhard Grubmüller
Team: Stammtisch Penzberg
Christian Seiler
Team: Team Intim
Olaf Roediger
Alexander Gstrein
Team: Stammtisch Penzberg
Karsten Baumann Tim Schleicher
Harald Schwab
Team: Stammtisch Penzberg
Georg Beierlein Franz Schleicher
André Auerswald Alexander Bunzel Thorsten Schmieder
Andreas Gräbner Matthias Engelhardt Hubert Schmieder
Bernd Grauert Rudolf Gridl Philipp Schmieder
Achim Hofmann Andy Günther Michael Schwenke
Jörg Hommel André Kehrer Martin Witscher
Jens Kern Markus Koppe Maximilian Frisch
Team: DAV Kronach
Carsten Klose Roman Liessner Gerhard Loch
Team: DAV Kronach
André Laßner Ronny Opel Bernd Ruckdäschel
Team: DAV Kronach
Conny Meyer Heiko Pawelczyk Michael Schrempf
Team: DAV Kronach
Tobias Nönnig Tobias Pfab Lothar Voelker
Team: DAV Kronach
Thomas Tost Erik Queck Martin Anlehla
Michael Wendler Jochen Rieger Marlene Feldmann
René Zöllner André Rosenkranz Markus Odignal
Danny Kober
Team: ILBGraakjaer Cycling Team
Ralf Rugalski Thomas Polleichtner
Maik Barthel **
Team: Lecki-Lutschi
Christoph Schöll Daniel Restel
Marcus Schreiber
Team: Lecki-Lutschi
Anja Sprandel Manfred Gaubisch
Denny Dressler **
Team: RC Schlossbike Greiz
Harald Gärtner Sabine Riedl
Jan Bartosek Martin Krutzsch Margit Schweitzer
Ales Bartosek Peter Braun Sylvio Wegner
Udo Benz Benjamin Mikl Pacal Wegner
Michal Beran Sascha Olschewski Peter Zeitler
Petr Fousek Franz Sembdner Kerstin Zeitler
Michael Franke Jens Sembdner Max Bek
Team: Bek
Lars Friese Andreas Egert Franz Bek
Team: Bek
Lars Hänel Sebastian Kolbe Karin Bek
Team: Bek
Jakub Hrncir Georg Lohner Stefan Bek
Team: Bek
Konny Oliver Köhler Christoph Georg Pietzsch Nick Eckold
Jonny Sroka Erik Röder Gabriela Gentner
Patrick Unger Matthias Rösele Gerd Zimmermann
Marco Locke
Team: ESV Lok Zwickau
Matthias Sayer Tobias Löhmann
Team: Strampeltiere
Maximilian Benz
Team: TSV Werneck
Frank Claußnitzer Enrico Rohr
Team: Strampeltiere
Alexander Helbig Jens Dittrich Lars Baumgart
Christian Uhlig Tobias Dornheim Andreas Henning
Vítek Čermák Franz Fehrmann Rüdiger Janson
Steffen Bonow Jens Flemming Steffen Ott
Hendryk Eidam Robin Freitag Frank Seifert
Tim Escher Nils Friedner Sebastian Ernemann
Kai Hofmann Christoph Gahlert Sebastian Fischer
Sascha Jahnke Jens Hilbert Axel Hofmann
Hendrik Mittelsdorf Doreen Hilbert Martin Hofmann
Kevin Spolwig Ulf Hofmann Rene Kallmeyer
Roman Truhlář Thomas Lötzsch Sebastian Tilchner
Christoph Wilcke Max Meinhold Hendrik Weyher
Patrick Falk René Michel Randolf Aaldijk
Franz Held Thomas Neukel Cor Beurs
Norman Jaslan Maximillian Pachtmann Sven Borsje
Rico Messig Sabine Scheller Henk Borsje
Stefan Otte Matthias Suhr Gerben Brons
Markus Pilz Uwe Trommler Rick Brouwer
Anke Schaarschmidt Uwe Zachmann Mark Claesen
Silvio Vogel Herbert Hill
Team: Kette links
Bert Claessens
Dominique Eichhorn
Team: Schmutzbengel
Steffen Sommer
Team: Kette links
Bart Daemen
Steve Bassing Marko Berger
Team: Stock & Stein
Peter Jan de Bos
Jürgen Bassing Mike Rottluff
Team: Stock & Stein
Erik Deckers
Rene Bassing Richard Berk Ronald den Arend
Kai Bittner Martin Dienel Kyle DeRudder
Andreas Bochmann ** René Fröhlich Yannick Derudder
Christian Bochmann Roberto Haase Kevin Emons
Ruben Boutens Holger Hofmann Ramon Emons
Roy Bruns ** Frank Hübler Roel Geudens
Dick Buter Ullus Klappach Kurt Gommers
Marnix Buyssens Leon Klappach Patricia Guiomar
Louis Coldewijn Bernd Künzel Aad t Hart
Roderik Daul Florian Lienbacher Jakko Heijnraets
Stephan De Coninck Matthias Lienbacher Helmut Hellweg
Bjorn de Koeijer Werner Mandlmeier Arndt Kellner
Dirk De Zutter Maik Neumann Tim Kellner
Enrico Dicty Benjamin Repmann Gerrit Langenkamp
Michiel Dirven Manfred Rosenthal Ralf Mecko
Petr Dolezal Daniel Schalling Richard Middendorp
Annette Eberlein Dieter Schöppel Huib Mooij
Christian Eberlein Christian Stock Gert Oosterman
Raymond Geraerts David Winkler Arnold Peeters
Thomas Glöckner Rüdiger Wobig Eric Postma
Andreas Gottwald Fritz Achatz
Team: Woidradler
Maurice Rampen
Jens Hoffmann Peter Hofmeister
Team: Woidradler
Jordy Ritstier
Jenifer Junge Wolfgang Strohmaier
Team: Woidradler
Dinant Scheggetman
Jana Klinecká Hilmar Habermann Gerjan Schuuring
Michael Koci Lars Wiener Ronald van Balen
Steffen Koci Libor Horáček Wilbert van den Brink
Stephan Kreher Silvio Schreiter John van den Brink
Roman Lafek Willi Adler Marchel van der Heijden
Michael Legde Jörg Cellarius Geert van Dessel
Kurt Leukemans Thomas Daude Patrick van Dorp
Michael Liebers Alfred Durst Ingrid van Gaalen
Michael Loebert Henning Haßbach Wilco van Gaalen
Robert Loman Heiko Mantan Jan-Michiel van Mil
Martijn Maathuis Markus Münch Jelte van Mil
Ronny Mauersberger Matthias Nakler Reinder van Raalte
Norbert Meister Manuela Ottendorfer Paul van Roosbroeck
Geertjan Moorman Alfred Ottendorfer Michel van Strien
Daniel Pacht Daniel Rosenkranz Guy VanGestel
Tobias Reich Andreas Maak Bart Verhaegen
Marcel Reinhoudt Josephine Maak Walter Verhaegen
Heino Rohde Jörg Bansl Hendri Vermeer
Konstantin Root Jana Bischoff Leo Vinckx
Andreas Ruprecht ** Florian Bolay Ed Wiersema
Micha Schea John-Henry Brock Dirk Wouters
Ronald Schieck Ulf Collasch Norbert Hartmann
Robert Schmaal Nico Diefenbach Birte Schmitz
Holger Schmaal Kai Diefenbach Yurdanur Aparan
André Schmaal Martin Fischer Sandra Augustin
Matthias Schmerbeck Emanuel Grundl Robert Bahnemann
Falk Schuster Falk Hähnel Diego Binder
Pavel Sedlák Tobias Hartmann Alexander Buenaventura
Dirk Seghers Uwe Hauke Katinka Gerth-Hahne
Daniel Seidel Manuela Heidrich René Grubsch
Dirk Spysschaert Jens Heim Dirk Hahne
Paul Starke Uta Heuke Jens Heldner
Patrick Szczech Marco Kimler Thomas Köhler
Gunther Tap Hans-Martin Köcher Madeleine Köhler
Michiel Temmink Christoph Krüger Richard Krause
Alex Timmer Patric Lenk Juergen Maechler
Uwe Tlapak Rene Martin Daniel Meinhardt
Catherine Tosi Dennis Masloch Kirstin Mitscherlich
Mario Uhlemann Günther Merk Christoph Müller
Jörg Unger Maximilian Merk Kay Nakomz
Jodey Ungerer Janko Pantzer Enya Pfister
Lin van Aert Sebastian Pleinert Philipp Rottluff
Daniel van Goethem Paul Puttich Oliver Schichor
Charlotte van Landuyt Michael Roithmayer Sebastian Schmidt
Martijn van Loffelt Hartmut Ruhtz Martin Schwaiger
Ivan Vanherck Florian Sattler Oliver Specht
Jürgen Vanoverberghe Erik Schluckner Michael Stätter
Benny Voigt Andrea Schneider Thomas Wendler
Rene´ Voigt Jens Schneider Andreas Wild
René Voigt Holger Steinz René Wolf
Kai Walther Rainer Stengel Ivo Zgrajek
Manuel Weiß Hendrik Uhlmann Frank Zgrajek
Eike Wittig Michael Weiner Dirk Böhmann
Christiane Wolf ** Mario Weise Uwe Dehnert
Freek Wolterink Mirko Wünsch Mathias Fell
Jan Zechel Noah Wünsch Tino Goepel
Tina Kutschki
Team: Ghost-Bikes
Christoph Zuchner Tom Goldbach
Friedrich Lux
Team: Radsport Halle